Архів позначки: Гражда

Іван Коршинський: продовження боротьби за незалежність України

Закарпатський крайовий провід ОУН був створений на початку 1940 року з ініціативи Дмитра Бандусяка, уродженця с. Ясіня, і самого Михайла Габовди в с. Великі Лучки Мукачівського району в домі батьків Михайла Габовди. До його складу ввійшли свідомі борці за незалежність України, переважно випускники Мукачівської торговельної академії та Хустської гімназії.

Повний текст статті “Іван Коршинський: продовження боротьби за незалежність України” »

Що ховається за “якзиковим плебісцитом”?

Федір Гайович: Що ховається за “якзиковим плебісцитом”?

Вже 18 років панує в закарпатському шкільництві хаос і «мовна боротьба». В українських школах навчають дітей всякими злісно покрученими язичіями, поганою «русскою» мовою, незважаючи на те, що все це не згідне з принципами педагогіки.

Повний текст статті “Що ховається за “якзиковим плебісцитом”?” »

Зі щоденника секретаря прем’єр-міністра Чехословаччини В. Г. Барана

Витяги із щоденника секретаря прем’єр-міністра Чехословаччини 1930-х років В. Г. Барана про події на Закарпатті та їх оцінка

18 квітня 1940 …Розглядаючи мою співпрацю з урядом Волошина, мушу зазначити, що я це робив зовсім свідомо. Я вірив і тепер вірю, що українці були справжніми патріотами Закарпаття. Вони не були підплачувані жодною чужою державою, як наші русофіли…

Повний текст статті “Зі щоденника секретаря прем’єр-міністра Чехословаччини В. Г. Барана” »

Уривок зі спогадів заслуженого лікаря України І. Ю. Коршинського

1944 рік. Осінь. У боротьбі з фашистами прокотилися Закарпаттям танки та бронемашини Червоної армії. Переважна частина населення Закарпаття з великим піднесенням вітала і стрічала визволителів. Тому закономірно в листопаді 1944 року перший з’їзд Народних Комітетів Закарпатської України прийняв Маніфест про возз’єднання з Радянською Україною, що було узаконене на державних рівнях між Радянським Союзом та Чехо-Словаччиною.

Повний текст статті “Уривок зі спогадів заслуженого лікаря України І. Ю. Коршинського” »