Архів позначки: Красне Поле

Володимир Бірчак: евакуація Карпатської України

Частина українців виїхала враз з чеським військом і чеськими урядовцями через Тячево до Румунії, в день приходу мадярського війська. Цих було коло 300 душ, між ними був і пан прем’єр.

Повний текст статті “Володимир Бірчак: евакуація Карпатської України” »

Василь Гренджа-Донський: 14 березня 1939, ч. 2

Частина 1

Не радо ходжу по вулицях (видаю себе на небезпеку нового арештування), але хочу бачити, хочу знати і все мати записане.

Цей день не сміє впасти в забуття! Великий український народ може ще колись цей день чехам пригадати!

Говорю з січовиком із групи поручника Дударева. Його групу разом з комендантом чехи при боях полонили, тільки кільком січовикам вдалося висмикнутись із перстеня.

Повний текст статті “Василь Гренджа-Донський: 14 березня 1939, ч. 2” »

Ю. Шанта: Героїчний фінал Українського Пласту на Закарпатті

Випадок хотів, щоб другі українські визвольні змагання започаткував кошовий пластунів при бувшій ужгородській Учительській Семінарії в березні 1939, а продовжував їх також вихованець Пласту Роман Шухевич аж до своєї лицарської смерти в березні 1950.

Однак не є випадком, що на Закарпатті пластуни стояли в передових лавах борців проти мадярів. Це передбачив навіть чужинець, нотар чеської національности, три роки раніше.

Повний текст статті “Ю. Шанта: Героїчний фінал Українського Пласту на Закарпатті” »

Степан Пап: у мадярській тюрмі, ч. 2

Читати розділ 1

Автомашини зупинились у військових казармах у Кривій, на березі Ти­си, недалеко від Хуста. Це були військові казарми чеського вій­ська на Крас­нім Полі. Казарми над самою Тисою. Коли б нас ще далі везли, частина з нас напевно б подушилась. На дворі було холодно, залітав сніжок. Як піз­ні­ше я побачив, Крива стала збірним табо­ром для всіх ув’язнених на Схід­нім Закарпатті.

Нас ввели до великої зали. З братом тримаємось разом. Нас поста­вили в ряд і приказали всім роздягнутись догола, а одяг, зв’язавши, відложили на бік. Це була зала колишнього військового кіна.

Повний текст статті “Степан Пап: у мадярській тюрмі, ч. 2” »