Архів позначки: Омелян Довганич

Проблематика нелегальних переходів угорсько-радянського кордону і сталінських репресій

Саме завдяки О. Довганичу розпочалося ґрунтовне дослідження проблеми нелегальних переходів угорсько-радянського кордону в 1939–1941 рр. Зрозуміло, що до кінця 80-х років ця тема вважалася забороненою, і відомо чому: перейшовши кордон, закарпатські юнаки і дівчата опинялися в численних таборах ГУЛАГу.

Значущим був і той факт, що з 1962 до 1939 рр. О. Довганич був членом комісії, перед якою ЦК КПУ поставив завдання збирати матеріали про більш точний облік учасників антифашистського підпілля і партизанського руху на Україні. Ось як про ці роки згадував О.Довганич:

«Тоді ж у результаті подвірного обходу в кожному населеному пункті всіх районів вперше були зібрані прізвища закарпатців, які в 1939–1941 роках нелегально переходили кордон із Угорщини до СРСР і були засуджені особливими нарадами при НКВС СРСР на 35 років таборів».

Повний текст статті “Проблематика нелегальних переходів угорсько-радянського кордону і сталінських репресій” »

Позиція Румунії у справі угорської окупації Карпатської України

ШИФРОВАННАЯ ТЕЛЕГРАММА ВЕНГЕРСКОГО ПОСЛАННИКА В РУМЫНИИ ЛАСЛО БАРДОШИ МИНИСТРУ ИНОСТРАННЫХ ДЕЛ ВЕНГРИИ ИШТВАНУ ЧАКИ 5401/14.

Весьма срочно!

Сегодня в первой половине дня меня пригласил Гафенку. Он сослался на свои прежние сообщения о том, что румынское правительство еще до последних событий изменило свою позицию, которую оно заняло в свое время в Галаце по вопросу о Русинской области. Румыния также имеет свои интересы на русинской территории. Это относится к пограничным деревням, населенным румынами, и к территории, через которую проходит железнодорожная линия Мараморош-Сигет – Коломия.

Повний текст статті “Позиція Румунії у справі угорської окупації Карпатської України” »

Репресії проти оборонців та керівників Карпатської України

Відразу після визволення й далеко до завершення процесу возз’єднання Закарпаття з Україною на території краю активно розгорнуло свої репресивні дії управління контррозвідки «Смерш» 4-го Українського фронту, на яке не поширювалася юрисдикція радянських законів. Воно стало виловлювати колишніх міністрів Карпатської України, членів Українського національного об’єднання (УНО), Організації українських націоналістів (ОУН), товариства «Просвіта», представників інтелігенції тощо.

Повний текст статті “Репресії проти оборонців та керівників Карпатської України” »

Репресії проти українських патріотів та членів ОУН

Протягом 15–18 березня 1939 року угорські війська захопили всю територію Карпатської України. Армія та жандармерія, а також місцеві групи терористів «Собод чопотош» (вільні загони) виявили при цьому надзвичайну жорстокість до людей, що зі зброєю в руках захищав від них свою рідну землю. Хоч, як відомо, Німеччина застерігала Угорщину від переслідувань учасників Карпатської України, але угорський уряд та його силові міністерства – оборони і внутрішніх справ – не виконали своїх зобов’язань і вдалися без будь-якого суду до розстрілів полонених січовиків уже в ході окупації та численних арештів українських патріотів у перші дні й тижні після неї.

Повний текст статті “Репресії проти українських патріотів та членів ОУН” »