Архів позначки: Степан Пап

Степан Пап: Про знущання мадярами над українцями Закарпаття

Уже кожний з нас був по кілька разів перебитий. Терористи були майстрами в своїм ділі. Вони зразу спізнали, хто на смерть добитий, а хто вибереться з того. Управитель горожанської школи в Тересві Мірявець вже кілька днів лежить між нами мов труп. Підійшли терористи, подивились, вийшли порадитись і знову ввійшли і сказали йому, щоб брав свої речі й піде додому. Щоб помогли йому доїхати додому, випускають з ним і двох гімназистів.

Мірявець, управитель школи, в грудях якого вже сиділа смерть, почувши слова «підеш додому», схоплюється, але підламаний в силах знову падає. Йому помагають стати на ноги, два гімназисти беруть його під пахи й поволі рушають на залізничну станцію, віддалену щось два-три кілометри. Терористи довго стоять і дивляться за управителем школи Мірявцем, від якого забрали життя.

Повний текст статті “Степан Пап: Про знущання мадярами над українцями Закарпаття” »

Степан Пап, уривок з книги “Велика боротьба”

Щодо досі написаного маємо оці висновки:

1. Відомості про життя людини на Історичному Закарпатті сягають у глибину тисячоліть. Археологічні дослідження доводять, що всі частини Історичного Закарпаття, як низинні, так передгірні, а пізніше й гірські були заселені вже в давньому кам’яному віці, а відкрита найдавніша палеонтологічна пам’ятка давньокам’яного віку досягає мільйон років тому.

Повний текст статті “Степан Пап, уривок з книги “Велика боротьба”” »

Степан Пап: у мадярській тюрмі, ч. 2

Читати розділ 1

Автомашини зупинились у військових казармах у Кривій, на березі Ти­си, недалеко від Хуста. Це були військові казарми чеського вій­ська на Крас­нім Полі. Казарми над самою Тисою. Коли б нас ще далі везли, частина з нас напевно б подушилась. На дворі було холодно, залітав сніжок. Як піз­ні­ше я побачив, Крива стала збірним табо­ром для всіх ув’язнених на Схід­нім Закарпатті.

Нас ввели до великої зали. З братом тримаємось разом. Нас поста­вили в ряд і приказали всім роздягнутись догола, а одяг, зв’язавши, відложили на бік. Це була зала колишнього військового кіна.

Повний текст статті “Степан Пап: у мадярській тюрмі, ч. 2” »

Степан Пап, уривок зі спогадів, “Велика боротьба”

Задумуюсь над тим, що мадяри у своїй державі, у якій мають свою армію, жандармерію, тайну поліцію, втікачів з Румунії, що називають себе мадярами, що перебігають в Мадярщину з патріотизму, дають за дроти.

Зразу по приході випускають лише тих, що мають в Мадярщині рідню або певних мадярських громадян, що за них ручають. А всіх інших ставлять за дроти, записують їх дані, фотографують їх, передають те все своїй розвідці, яка в Ерделі перевіряє, що то за люди, чи не шпигуни.

Повний текст статті “Степан Пап, уривок зі спогадів, “Велика боротьба”” »