Лижному спорту на Закарпатті скоро виповниться сімдесят п’ять років. До такого висновку підводять кілька архівних газет з повідомленнями про те, що 1918-го в Ужгороді створено спортивне товариство, яке поставило собі за мету об’єднати любителів зимових видів спорту. Лідером і організатором його був якийсь Ковач, Однак, перші змагання відбулися тільки у 1925 році.

Провели їх на околиці села Волосянки учні ужгородської горожанської (неповної середньої) школи на чолі із вчителем Франтішком Кашпарцем.

У цей же період з’явився на Закарпатті і перший лижник високого класу – вчитель із села Сімер (на Перечинщині) Ярослав Цимбрила. У 1936 – 1938 роках він взяв участь у більш як 30 турнірах різних рангів, в тому числі й чемпіонатів Європи. Його спортивна кар’єра почалася змаганнями у Волівці, де на першості краю в гонці на 12 кілометрів був четвеотим. Виступав на лижних трасах у Рахові, в Татрах, Крконошах, Банській Бистриці тощо. У 1935 році у складі збірної Чехословаччини Ярослав узяв участь у першості Європи. У його спортивному здобутку десять перших, чотири других і стільки ж третіх місць.

Протягом 1945-1946 років обласні організації ДСТ отримали для придбання зимового спортінвентаря, будівництва та реконструкції спортивних баз близько 200 тисяч карбованців. Як на нинішній час сума невелика. Але ж то були нелегкі повоєнні роки.

Доступність зимових видів спорту широким масам не могла не принести бажаних результатів. Уже в 1946 році закарпатські гірськолижники Ольга Авраменко, Гейза Тесар та Василь Шолтес здобувають перемоги на першому повоєнному чемпіонаті з гірськолижного спорту в Харкові, стають членами збірної УРСР. Того ж року, в березні, беруть участь у першості Радянського Союзу в Свердловську. Ольга Авраменко в цьому уральському місті увійшла в історію вітчизняного спорту, стала чемпіонкою країни у слаломі серед дівчат.

А її земляки Гейза Тесар та Василь Шолтес здобули почесне четверте місце у загальнокомандному заліку.
1947 рік був багатим на події для закарпатських шанувальників зимових видів спорту. 5 лютого у Рахові проходив перший чемпіонат області з лижних гонок та слалому. Командою на ньому перемогли представники Солотвина. серед яких особливо виділялися І. Строганов, М. Загідулін та В. Шишманов.

Непоганих результатів домоглися хустяни Й. Штефуца, А. Ляшко, волівчани Й. Солкуп, А. Мадяр. Першим чемпіоном області в особистому заліку став викладач УжДУ І. Алексєєв, друге і третє місця відповідно посіли уже згадуваний М. Загідулін та хустянин І. Леонтьєв. А кращими гонщицями були хустинки Н. Леонтьєва, М. Тесличко та М. Носович. Гостра боротьба зав’язалася за звання кращих і серед слаломістів.

На рахівських схилах переміг Олександр Бокотей із Хуста, «срібло» отримав представник команди господарів Іван Мельничук, третє і четверте місця поділили рахівчани Василь Слюсарчук та Федір Мадяр з Волівця. А серед жінок тут, звичайно, поза конкуренцією була Ольга Авраменко.

Туристи на фоні Попа Івана Мармароського. Висота 1936 м

Туристи на фоні Попа Івана Мармароського. Висота 1936 м

Джерело:

  • Федак Василь. За здорове тіло, за здоровий дух!: Нариси історії фізичної культури і спорту Закарпаття
  • Фото