7–12 січня 1919 року окружні військові команди Галицької армії в Коломиї, Стрию та Самборі отримали накази відправити бойові групи у напрямку Ужгорода, Мукачева та Ясіня. Їхнім завданням було взяти під контроль головні лінії комунікації та допомогти місцевому населенню встановити українську владу. На Різдво, у ніч на 8 січня 1919-го, при допомозі добровольців із Галичини закарпатські гуцули роззброїли угорський батальйон у Ясіні та проголосили утворення Гуцульської республіки.

Вона неформально вважалася складовою частиною ЗУНР, приєднання до якої відкладалося на майбутнє з огляду на несприятливі міжнародні обставини. Під впливом подій у Ясіні населення сусідніх сіл у цій частині Закарпаття створювало власні місцеві ради, перебираючи владу в угорських ставлеників. До війська Гуцульської республіки почали масово вступати добровольці. 12–17 січня українські війська (до 1,1 тис.) здійснили успішний похід на Мараморош-Сигіт і зайняли практично всю східну частину краю, однак зазнали поразки від румунської армії поблизу Сигітської Комори.

Дві інші групи УГА, відправленні на Ужгород та Мукачево, теж не мали особливого успіху. За цих умов, 21 січня 1919-го в Хусті на Всенародному з’їзді угорських русинів-українців 420 делегатів, обраних від 175 населених пунктів, ухвалили про приєднання краю до соборної України. 22 січня 1919 р. на Софійській площі у Києві було урочисто проголошено Акт Злуки УНР та ЗУНР. У ньому було зафіксовано і входження Закарпаття (Угорської України) до соборної УНР. Однак її уряд не мав реальних військових засобів, щоби втілити цю мету. До кінця квітня 1919 року східну частину Закарпаття, до Берегового, окупували румуни. Центральну, з Мукачевом, контролювали угорці, а західну, разом із Ужанською долиною, зайняли чехословацькі війська.

Історична Правда з Вахтангом Кіпіані: Гуцульська Республіка

Останній український політичний анклав у краї – Гуцульська республіка – проіснувала до 11 червня 1919 року, коли її територію за мандатом Антанти зайняли румунські війська. З огляду на неможливість приєднання до України, 8 травня 1919-го в Ужгороді на спільному засіданні найбільших народних рад було ухвалено рішення про входження Закарпаття до складу новоутвореної Чехословацької республіки на правах автономії.

Вояки групи УГА, учасники походу на Мараморош-Сигіт 12–17 січня 1919 року.

Вояки групи УГА, учасники походу на Мараморош-Сигіт 12–17 січня 1919 року.

Гуцульські добровольці, учасники походу на Мараморош-Сигіт 12–17 січня 1919-го.

Гуцульські добровольці, учасники походу на Мараморош-Сигіт 12–17 січня 1919-го.

Дмитро Вітовський – державний секретар військових справ ЗУНР. На початку 1919-го – організатор походів УГА на Закарпаття

Дмитро Вітовський – державний секретар військових справ ЗУНР. На початку 1919-го – організатор походів УГА на Закарпаття

Джерело: УІНП