1 жовтня 1937 р.
17-го жовтня (октобра) 1937 Всепросвітянський З’їзд в Ужгороді
Наша народня честь приказує нам масово появитися на тім з’їзді, показати свою силу, свою волю та домагатися усунення нашої народньої кривди і дати належну відсіч всім ворогам нашого народу.
У світовій війні принесли ми величезні жертви в маєтку, здоровлю і крові для чужих народів і чужих інтересів. Тепер боронимо інтереси свого народу, і ми повинні принести незначні жертви, що їх від нас наш народній інтерес, тож наш власний інтерес, вимагає.
Ні студінь, ні дощ, ні інші менші-більші невигоди не можуть відстрашити нас від участи на з’їзді а так само і в дальшій боротьбі та праці за наші народні інтереси та ідеали.
В день з’їзду старинний Ужгород, це історичне місто князя Лаборця, цей наш культурний, економічний і політичний осередок -має привитати тисячі й тисячі достойних потомків наших славних предків.
В той день мають замаяти тут сотнями наші синьожовті краєві прапори, під якими разом з державними прапорами будемо похо-дувати вулицями Ужгороду, мов дисципліноване народне військо, готове до бою, маніфестувати нашу єдність, нашу незломну силу та нашу волю і протестувати проти тих, що демократизм нашої републіки зловживають проти народної культури і рідного слова, що наносять ганьбу науковій правді, яку найвищі учені люде (академія наук) у нашій державі голосять.
Того дня справді підемо до бою за святе діло, за правдиву нефальшовану демокрацію в нашій народній культурі і в шкільних справах, за наше рідне слово і за наші школи, за наш добробут, за нашу кращу долю, з непохитною вірою в нашу певну, повну і світлу перемогу.
По з’їзді розійдемося, як апостоли, і будемо проповідати нашу народню правду, освідомляти несвідомих наших братів, щоб вони з нами разом боролися і, як вірні та ревні вояки, на сторожі – на варті – наших народніх прав, відбивали всякі ворожі напади і не допустили до того, щоб наша народня справа потерпіла кривду.
І тоді сповняться віщі слова Великого Пророка:
“Борітеся – поборете!
Вам Бог помагає;
За вас сила,
За вас воля
І правда святая.”
Дано в Ужгороді, дня І.Х. 1937
За товариство “Просвіта” (централя, 14 філій і 232 читальні по селах): Др. Юлій Бращайко, адвокат в Ужгороді, Федір Ревай, б. краев, посол.
За Першу Руську Народню Раду: Августин Волошин, дир. муж. учит, семінарії, Др. М. Долинай, директор ужгородської лічниці.
За Учительську Громаду (14 окружних гуртків і 1517 членів): Августин Штефан, директор торгов, академії в Мукачеві, Василь Свереняк, фах. учит.
За Педагогічне товариство Підкарпатської Руси: о. Августин Волошин.
За Жіночий Союз: Ірина Невицька, письменниця, Марія Долинаєва, фах. учит.
За Товариство Українських Письменників та журналістів: Др. Володимир Бірчак, гімн, проф., Василь Ґренджа-Донський, письменник.
За Шкільну Матку: Др. Мих. Бращайко, адвокат в Ужгороді, Др.М.Долинай, дир. ужгор. лічниці.
За товариство “Бандурист”: Мих. Біличенко уряд, банку, Золтан Бубелені, урядник.
За Робітничу Академію: Михайло Карбованець, фах. учит., інж. С. Довгалъ. За товариство “Січ”: Василь Деха, пенсист, Юрко Манівчук. урядник каси хорих.
За Соц. -Дем. Партію: Юлій Гуснай, шк. інспектор, Юлій Ревай, посол до парляменту.
За Христ. Нар. Партію: Др. Василь Гаджега, канонік, Іван Грига, господар з В.Верецких.
За Народовецьке крило Аграрної партії: Ст. Клочурак, секретар. Василь Приймак, з Тересви.
За Українську Селянсько-Робітничу партію: Іван Гриць, управ, школи, Ірина Невицька, письмен.
За редакцію “Свободи” о. В. Желтвай, дир. Учит. Семінарії, на пенсії.
За редакцію “Учительського Голосу”: Андрій Ворон, фах. учит.
За редакцію “Впереду”: Дмитро Німчук, редактор.
За редакцію “Землі і Волі”: Ст. Клочурак, редактор.
За редакцію “Карпатська Молодь”: Микола Байда, редактор.
За редакцію “Українського Слова”: Др. М. Бращайко, адвокат, редактор.
За редакцію “Народньої Сили”: М. Тулєк, редактор.
За редакцію “Світла”: І. Петричко, редактор.
За редакцію “Наш родний край”: А. Маркуш, шк. інспектор, редактор.
За Союз Українських Студентів Підкарпаття в Празі: Ю. Кеннє, студ. прав.
Джерело: Ґренджа-Донський Василь. Величний Всепросвітянський з’їзд в Ужгороді 17.Х.1937. Маніфест до українського народу Підкарпаття. – Ужгород, 1997. -С. 31-34.