04.03.1939 – Лист прем’єр-міністра А. Волошина до МЗС Чехо-Словаччини щодо ведення Угорщиною агресивної пропаганди.

Президія правительства
Підкарпатської Русі
в Хусті
Число: 2317
Предмет: Угорська наступальна пропаганда

B Xycтi, 4 березня 1939

Міністерство закордонних справ
Прага

11.03.1939

Угорські преса й радіо систематично у провокативний спосіб ведуть пропаганду про приєднання Карпатської України до Угорської держави. У цій пропаганді вони не цураються найгірших засобів. При цьому не йдеться про якийсь таємний осередок, а про MTI (Угорське телеграфне агентство), тобто офіційне інформаційне агентство, яке щодня придумує вигадки і грубі наклепи на місцевий уряд, чеський та український народ. У журналах досить вільно пропагується розширення кордонів за рахунок нашої території, як-от в доданих примірниках часопису «Az Oslakó», який виходить у Мукачеві, де гаслом, яке повторюється щономера, є «на Верецькому [перевалі] (нинішній карпатоукраїнсько-польський кордон) є і буде угорський кордон».

На підтвердження додаю низку угорських часописів і прошу здійснити дипломатичний вплив на угорський уряд, щоб в інтересах добросусідських відносин і заради загальної поваги до членів уряду іншої країни в Угорщині було заборонено пропагувати діяльність, спрямовану проти кордонів сусідньої країни, щоб попередити поширення вигадок і брехні.

Голова уряду Карпатської України
Августин Волошин (підпис)

Лист прем’єр-міністра А. Волошина до МЗС Чехо-Словаччини щодо ведення Угорщиною агресивної пропаганди

Лист прем’єр-міністра А. Волошина до МЗС Чехо-Словаччини щодо ведення Угорщиною агресивної пропаганди

Archiv MZV. II sekce (1918–1939). III řada. Kart. 284. Оригінал. Машинопис. Переклад із чеської.

Джерело: Джерело: Пагіря О. Карпатська Україна в документах Другої Чехо-Словацької республіки: у 2 кн. / перекл. із чеської Ірина Забіяка; картограф Дмитро Вортман. – Львів: Україна Модерна; Видавництво Українського Католицького Університету, 2020