ФЕДЕЛЕШ Кирило Іванович

Феделеш Кирило

Феделеш Кирило

Народився 20 серпня 1881 р. у с. Тополі Снинського окресу Східної Словаччини в родині греко-католицького священика. Вчився у церковно-парафіяльній школі рідного села, потім в Ужгородській гімназії. 1908 р. закінчив Ужгородську духовну семінарію, у березні 1909-го висвячений на священика. Кілька місяців працював у с. Тур’ї-Пасіці Перечинського району, з серпня того ж року – в с. Розтоці – Воловецького, з 1918 до 1923 р. – у с. Руському Полі – Тячівського.

Згодом, склавши іспити, перейшов на вчительську роботу – викладав релігію у середніх школах. Спочатку працював професором релігії Ужгородської, а протягом 1932–1938 рр. – Берегівської гімназії, яка після Віденського арбітражу і передачі Берегова Угорщині була перебазована на Іршавщину – в с. Білки. Знаючи і викладаючи декілька іноземних мов (латинську, німецьку), перекладав поетичні твори, зокрема, німецьку літературу – Гейне і Гете, сам писав оповідання і публіцистичні статті на теми пропаганди тверезого способу життя. Так з’явилися дві його книги «Альманах товариства тверезості» (Ужгород, 1931) та «Не пий. Або добрі поради» (Ужгород, 1933). Переклади віршів німецьких поетів Гете і Гейне були надруковані в «Альманасі підкарпатських українських письменників» (1936), який вийшов у Севлюші (тепер Виноградів). Він активно співпрацював у газетах «Свобода», «Душпастир».

У часи Карпатської України працював парохом с. Липча Хустського району, входив до товариства українських католицьких священиків, яке було створено 12 січня 1939 р. в Хусті, а 12 лютого того ж року К. Феделеш був обраний послом сойму Карпатської України. Брав участь у першому його засіданні, яке проголосило незалежність Карпатської України, обрало президентом Авґустина Волошина, призначило новий склад уряду.

Він був обраний головою культурно-освітньої комісії сойму.

Після окупації Карпатської України угорськими військами якийсь час переховувався, але потім був арештований і відправлений в табір Вар’юлопош. Після амністії був під наглядом і працював парохом у Липчі.
Незабаром після визволення і возз’єднання Закарпаття він був арештований і звинувачений в українському буржуазному націоналізмі як і багато інших учасників Карпатської України.

2 липня 1946 р. військовий трибунал прикордонних військ МВС Закарпатського округу засудив К. Феделеша на 8 років виправно-трудових таборів, 5 років поразки в правах з конфіскацією належного йому майна. Засудженого відправили у Львівську область, відтак на табірний об’єкт ГУЛАГу м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області, де 27 березня 1950 р., будучи нічним сторожем, він замерз. Місце поховання не відоме.

Реабілітований 7 жовтня 1992 р. Закарпатським обласним судом.

*

Джерело: Довганич Омелян Дмитрович. Карпатська Україна в боротьбі за незалежність: репресії проти її обронців та керівників /Післямова Миколи Вегеша. – Ужгород: Ґражда, 2007. – 140 с.