Коменданту Східно-Малопольсь-кого прикордонного округу, Львів (у службовому порядку)

Доповідаю: Угорські повстанці, які 17 числа поточного місяця о 05:00 перетнули кордон ЧСР у бік Польщі на ділянці застави Климець, дали такі покази:

Щоденно до кордону автомобілями підвозять по декілька загонів численністю по 6 осіб у кожному, де вони отримують завдання на проведення розвідки, здійснення диверсій і вивчення настроїв населення на території ЧСР. Ці загони повинні діяти у смузі між Мукачевом до віддаленості приблизно 20 км від угорського кордону. Диверсійний загін чисельністю 10 осіб перетнув кордон на ділянці застави Климець та 6 числа цього місяця вийшов маршем з м. Тарпа у напрямку Берегово.

На південь від Берегова у районі м. Мачола і м. Чума виявлено бетонні укріплення з наявністю автоматичної зброї. У Берегові не виявлено більше чисельних військових підрозділів, тільки жандармерія. Місцеве угорське населення було озброєне угорською владою. Як тільки про це дізналися чехи, вони негайно направили туди військові підрозділи невідомої чисельності. З м. Берегова дісталися лісами в район Мукачева, озброюючи по дорозі угорське населення. Було роздано 18 гвинтівок і по 200 набоїв до кожної.

У Мукачеві не були, але через свого інформатора встановили, що там розміщений сильний гарнізон з великою кількістю артилерії і бронетехніки. Нумерації підрозділів вони не знають.

Євреї у Мукачеві зібрали 5 000 000 чеських крон на боротьбу з угорцями. Залізниця Чоп – Берегово – румунський кордон охороняється постами безпеки, які складаються з єврейських сіоністів-добровольців. З Мукачева лісами рушили в напрямку на Сваляву. Через свого інформатора встановили, що у південній частині м. Свалява знаходяться великі заводи з виробництва боєприпасів. Міст на залізничній гілці, що веде до заводських складів, підірвали разом з одним складом. Звідти рушили у напрямку на Воловець, який вони обійшли з заходу. Від лісничого, який провів їх лісами, довідалися про пересування військових підрозділів у районі Воловця, а також про збільшення кількості жандармів на дорогах.

З Воловця рушили у напрямку на Верхні і Нижні Верецьки. У районі м. Нижні Верецьки їх оточили військові підрозділи і загони жандармерії. Вони все ж потрапили у район м. Латірка і прикордонними лісами дісталися через заставу Климець на територію Польщі. Там вони встановили, що мешканці прикордонних районів хочуть приєднатися до Угорщини, а чим далі на північ, тим настрої все більше формуються під впливом чеської і комуністичної агітації. Ці жителі […] Підкарпатської Русі, ставилися до них вороже, доносячи […] чеським органам влади.

Комендант Комісаріату Казім’єж Лурскі,
підкомісар
Копія, машинопис, ЦХИДК, 461-1-510, криптонім 32
Самус П., Бадзяк К., Матвеев Г. Акція “Лом”… – С 73-74.
Переклад з польської.

Джерело: Карпатська Україна: Документи і матеріали. Хроніка подій.Персоналії. – У двох томах. – Том І.