8-го березня 1939

Засідання Української Національної Ради та Українського Національного Об’єднання триває далі з послами Сойму, які майже в повному числі далися змобілізувати і прибули до Хуста.

Напруження нестерпне, неначе бочка із стрільним порохом, тільки іскру вкинути. Як тільки довідалась наша провінція про усунення міністра Ревая і нового призначення генерала Прхали, то буквально буриться.

Перша Українська Національна Рада видала свій протест, в якому з найбільшим обуренням відсуджує нарушення наших конституційних прав і протестує проти назначення міністром чеха генерала Прхали. Національна Рада звертається до цілого культурного світу з найрішучішим протестом і в імені цілого українського народу вимагає негайного відкликання генерала Прхали з поста міністра, яким може бути тільки українець.

Українське Національне Об’єднання також видало свій протест і опублікувало заяву, що не визнає жодної реконструкції уряду Карпатської України. Це є нарушення конституційного закону нашого краю, і зарядження празького уряду є політичною неможливістю.

По вулицях появилися летючки: “Геть з генералом Прхалою, хочемо українського міністра!”

В редакції на наказ УНО потиснули ми пера, але прокуратор “вибілив” нам цілу газету. Поконфіскував не тільки статті, але й протести і проголошення УНО та Центральної Національної Ради.
Телефонували ми до Праги, що є зі скликанням Сойму, але довірник нашого уряду д-р Шандор відповів, що чехи крутять.

Тут наступають такі важливі події, а Прага саботує!

На засіданні УНО порушено цю справу. Є пропозиції, щоб Сойм скликав голова Української Національної Ради, нашого найвищого політичного форуму. Але рішено ще день – два почекати. На всякий випадок Прагу повідомлено, що коли президент федерації не скличе Сойму, то скличемо його ми самі.

* * *

До Хуста прибув із Америки фільмовий продуцент, українець Каленик Лисюк із сином. Хоче накрутити кілька фільмів. Карпатська Україна тепер у моді, особливо українці захоплюються нею. Є вже рідний куток, хоч поки що і маленький. Пан Лисюк приніс український фільм “Запорожець за Дунаєм”, якого незабаром побачимо на екрані.

* * *

Шевченківське свято відложено на 15-го березня. Ще не приготовані наші, а хочемо його відсвяткувати величаво, якнайдостойніше. Так і годиться, маємо свою державу!

Святкували ми його й дотепер, але ця річниця буде справді величава.

Джерело: Василь Ґренджа-Донський. Щастя і горе Карпатської України: Щоденник. Мої спогади і переживання.