9.03.1939 – Донесення посольства ЧСР у Варшаві про загострення курсу польського уряду щодо української меншини у Другій Речі Посполитій

Посольство Чехословацької республіки у Варшаві

Варшава, 9 березня 1939

№ 2.944/39
Тема: Українська меншина в Польщі. Різкий курс польського уряду проти українців

Міністерство закордонних справ у Празі

Польські часописи оприлюднили повідомлення про інспекційну поїздку прем’єр-міністра генерала Славоя Складковського південно-східними прикордонними областями Польської республіки. Прем’єр-міністр проводив наради з воєводами і старостами, а потім провів інспекцію поліцейських відділів і відділів т. зв. К.О.Р. (Корпусу охорони прикордоння). Складковський говорив із львівським воєводою Біликом, станіславським воєводою Ярецьким¹ і тернопільським воєводою Маліцьким². У варшавських політичних колах очікується подальше загострення курсу проти українців. Польський уряд користується сьогоднішньою вигідною зовнішньо-політичною ситуацією, щоб паралізувати український національний рух, особливо у Східній Галичині, де він найсильніший. Проводиться безумовна пацифікація, закриваються українські школи, ліквідуються відділення «Просвіти», а також окремі українські господарські товариства. Польський уряд готує також велику колонізацію польських колоністів в українських областях. З української території приходять повідомлення про масові арешти і численні процеси. Виносяться досить суворі вироки, так, наприклад, у Журавно засуджено греко-католицького священника Музичка на 10 місяців ув’язнення без можливості застави і штраф у 250 злотих за те, що одну зі своїх проповідей він присвятив Карпатській Україні. Священник Головецький засуджений до 6 місяців, оскільки імена в матрицях писав українськими літерами. Подібних вироків є ціла купа.

Для українців велике розчарування приносять як розвиток подій на Підкарпатській Русі, так і пасивність Німеччини у східних питаннях. Ситуація української меншини в результаті дедалі радикальніших заходів польської адміністрації, польського війська та й усього польського суспільства досить складна.

Надсилаю в копії до відома прес-відділу президії Ради міністрів. Одна копія передана військовому аташе посольства. Посольство просить, щоб одна копія повідомлення була передана політичній секції Міністерства.

Посол (підпис)

Archiv MZV. II sekce (1918–1939). III řada. Kart. 470. Оригінал. Машинопис. Переклад із чеської.

Примітки:

  1. Станіслав Ярецький (1892–1955) – діяч Польської партії соціалістичної та Польської військової організації, кільський (1934) і станіславський (1939) воєвода.
  2. Томаш Маліцький (1885–1951) – державний діяч міжвоєнної Польщі, тернопільський воєвода (1937–1939).
Донесення посольства ЧСР у Варшаві про загострення курсу польського уряду

Донесення посольства ЧСР у Варшаві про загострення курсу польського уряду

Джерело: Пагіря О. Карпатська Україна в документах Другої Чехо-Словацької республіки: у 2 кн. / перекл. із чеської Ірина Забіяка; картограф Дмитро Вортман. – Львів: Україна Модерна; Видавництво Українського Католицького Університету, 2020